ATELIER DE TAPISERIE | ATELIER DE PICTURĂ | ATELIER DE CROITORIE | LIVADA ȘI SOLARUL

Manastirea Tisa Silvestri - Stupina 1

O altă îndeletnicire a măicuțelor este reprezentată de apicultură. În cadrul mănăstirii este amenajată o stupină formată din 50 de bio-stupi sub îndrumarea domnului profesor Ioan Ursu, cel care a patentat această invenție la OSIM. Manastirea Tisa Silvestri - Stupina 2

Ideea construirii unui stup care să producă miere bio i-a venit după ce a constatat că produsul finit nu era de cea mai bună calitate. Medicamentele contra paraziţilor afectau calitatea mierii. Ioan Ursu a încercat să renunţe la tratamente, însă a pierdut peste 60 de familii de albine în 2008. Acest lucru l-a făcut, în cele din urmă, să revoluţioneze modul de creştere a albinelor: Fără tratamente. 

Mierea produsă în acești stupi este de cea mai bună calitate, fiind folosită pentru consumul obștii însă este și comercializată la pangarul mănăstirii.