ATELIER DE PICTURĂ | ATELIER DE CROITORIE | LIVADA ȘI SOLARULSTUPINA 

Manastirea Tisa Silvestri - Atelier tapiserie 1

La atelierul de tapiserie măicuțele realizau pentru început lucrări clasice, pe scoarță. Ulterior sub îndrumarea unei doamne profesoare, măicuțele au fost inițiate în tapiseria artistică, care încântă ochiul prin complexitate și bogăția de culori, cu teme inspirate din natură, din viața de zi cu zi (flori, peisaje, clădiri, etc).

Manastirea Tisa Silvestri - Atelier tapiserie 2

Tablourile realizate în atelierul de tapiserie impresionează prin răbdarea și simțul artistic dovedit de măicuțele care le realizează: tehnica este aceeași utilizată la tapiseria clasică, se urzește pe gherghef plecându-se de la un simplu contur, umbrele, luminile trebuind intuite, fiecare măicuță transpunându-și practic imaginația în lucrarea realizată. Doua lucrări pot părea identice la prima vedere, însă la o privire mai atentă se văd diferențele, amprenta măicuței care a realizat-o.